Make your own free website on Tripod.com

Yüz Şekline Göre Saç Kesimi  

 

   Yüzünüzün şekline göre saçınızı nasıl kestireceksiniz? Metin Bahçecik sizler için yüz tipine uygun saç modellerini belirledi.Hangi yüze hangi saç modeli yapılmalı? Bunun için önce yüz şekillerini bilmeliyiz. Yedi çeşit yüz şekli vardır. Bir yüzü oluşturan yedi şekil aşağıdaki gibidir.
   Saçımızı kestirmeye karar vermeden önce ne istediğimize karar vermeliyiz. Saçımız mı ön planda olsun ,yoksa yüzümüz mü? İşte yüz şekillerine göre ideal saç kesimleri..

1-Yuvarlak Yüz :

2-Kare Yüz :

Dengeli yumuşak bir yüz yapısıdır.Suratta değişiklik yapmaz.Ama yüzünüzün yuvarlaklığından şikayetçi iseniz ve bunu biraz olsun inceltmek istiyorsanız saçınızın volümünü yüksek tutacak modelleri tercih etmelisiniz.Böylece saçınız ön planda olup,yüzünüzün yuvarlaklığı biraz olsun azalacaktır.Yüzünüzün hatlarına göre
öne doğru kesilmiş tutamlarda yüzünüzü biraz olsun inceltecektir.

Kare yüz yapısıda yuvarlak yüz gibi dendelidir.Sertlik ön plandadır.Kare bir yüze saç kesimi yaparken eğer yüz şeklinizi değiştirmek istemiyorsanız size en uygun olanı yine kare bir kesimdir.Fakat yüzünüzdeki ifadeyi yumuşatmak ,dengelemek istiyorsanız saçınıza yuvarlak modeller kestirmelisiniz.Bunu yaparken saçınıza yuvarlak bir kesimli kahkül ve şakaklarınıza inen saç tutamları yaptırabilirsiniz.

3-Diktörtgen Yüz :

4-Enine Diktörtgen Yüz :

Suratta değişiklik yapan ama fazla değiştirmiyen bir yüz şeklidir.Eğer yüzünüzü biraz kısalmak amacı ile kesim düşünüyorsanız çene kemiğini geçmeyecek şekilde kesim yaptırabilsiniz.Şakak kemiğini örtecek şekilde kesilen kesimler ile dendgeli ,uyumlu saç modellerine sahip olabilirsiniz.

Bu yüz şeklinde yüzünüzü biraz uzatmak ver şakak kemiklerinizin ön plana çıkmasını istemiyorsanız uzun saç modelleri ,yada saçınızda yukarlara verilecek volümlerle saçınızın biçimini dikdörtgen şeklinde kesimler vasıtası ile yüzünüzü inceltebilir ve yüz yapınızda birazda olsun değişiklikler yapabilirsiniz.

5-Baklava Yüz:

6-Üçgen Yüz :

En meşur yüz biçmidir.Bu yüz biçiminde saçınıza uzun ,kısa,düz,dalgalı, kahküllü modelleri uygulayabilirsiniz.Sadece bunları uygularken kuaförünüz ile diyalog kurarak boyunuza,kilonuza yada yüzünüzde nerenin ön planda ,nereniz arka planda kalmasına karar vererek saç modelinizi bulmalısınız.

Saç şeklinde daha negatif olan bir yüz biçimidir.Kişileri enerjisi zayıflamış ve yorgun gösterir.Bu tip yüz şekillerinde negatif olan yüz biçimini saçınıza verilecek pozitif enerji ile dengelemelisiniz. Bunu enselerde saçı azaltarak şakak kemiğindeki bölgeden saç tepesine doğru volümü arttırarak yaptırabilirsiniz. Küçük kare kesimler yaptırabilirsiniz.

7-Ters Üçgen Yüz :

 

Surat yapısını tamamen değiştirebilen yüz şeklidir.Bu tip yüz şekillerinde daha modern kesimler yapmak mümkündür.Makyaj için ise en elverişli yüz biçimidir.Kişileri çok enerji dolu gösteren bu yüz şekline eğer yüz biçimini değiştirmeden daha bir güçlülük katmak istiyorsanız, saçınızın yanlarını ve enselerini kısa kestirerek ,saç tepesine volüm vererek kesilen saç modellerini tercih etmelisiniz.Ama kendinize biraz dengeli,uyumlu ve yumuşak bir yüz ifadesi vermek istiyorsanız tam tersi enselerde daha çok volümü olan ve saçın tepesine doğru volümü azaltılmış saç modellerini tercih etmelisiniz.

 

 

 

 

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler :
Yüz şekline göre saç kesilirken kuaförünüzle uzun uzun bir diyalog yapmalı,yüzünüzü mü ,saçınızı mı ön plana çıkarmak istediğinizi belirtmeli, kilo,boy,giyim tarzınız ve hatta kişiliğinizi bile konuşmalı ve ona göre saç kesimi yaptırmalısınız.

Sevgiyle Kalın
Metin Bahçecik

Bu arada M&M Bahçecik Kuaför olarak Süzer Plaza'da da hizmetinizdeyiz. Ritz Carlton Otelinin altındaki Süzer Plaza çarşısında Bahçecik yeni şubesini açtı. Kuaförümüz haftanın yedi günü bay ve bayanlara hizmet veriyor.

TEL:0212 244 59 54-55-59