Make your own free website on Tripod.com

Kadın Dili - Erkek Dili 

 
Kadınlarla Erkekler Neden Anlaşamazlar?

Bütün diller bir takım lehçelere ayrılır. Ana dilimiz Türkçe'dir ve hepimiz biliriz ki Türkçemiz Ege Bölgesinde farklı, İç Anadolu'da farklı, Karadeniz'de farklı konuşulur. Ve bütün diller ve lehçeler de ikiye ayrılır: 1- Kadın Dili  2- Erkek Dili

Kızlar ve oğlanlar farklı şekillerde yetişmiş ve yetiştirilmişlerdir.İşte bu farklılık aile yaşamında işyerlerinde,sosyal ortamlarda kadınlar ve erkekler arasında ciddi iletişim sorunlarına yol açar. Kadınlarla erkeklerin genellikle farklı tarzlarda iletişim kurduklarını bilirsek,bu tür sorunları aşmamız mümkün olabilir.

 

 

 

 

 

   Kadın-Erkek İletişim Farkları Nelerdir?

Erkeklerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar...

Bağlantı kurmaya çalışın. Eve geldiğinizde eşinize bir "Merhaba" demek, iş toplantısında dışlanmış bir kadın çalışanın söylediklerine işaret etmek gibi.

Ortak payda araştırın. Kadınlarla iletişim kurarken derin bir nefes alıp egemen konumlardan konuşmak yerine birlikte keşif yapmaya yönelin. Eşitlik ve işbirliği,kadınlar açısından "Kim kimi yenecek?" sorusundan çok daha önemlidir.

İşbirliğ yapın. Kendi yaptığınız işlere eşinizi ortak edin. Siz de onun yaptığı işlere ortak olun.

Mutabakatla karar verin. Kadınlar herkes ikna oluncaya kadar konuştuktan sonra karar alınmasından hoşlanır. Köprüler kurmanın, mutabakat aramanın yararlı olacağını göreceksiniz.

Mahremiyete izin verin. Eşinizin sizi kontrol ettiğini veya sizin alanınıza müdahale ettiğini düşüne bilirsiniz.Ama bu onun mahremiyet aramasından kaynaklanıyordur. Yaşam alanınızı bir miktar açın. Duygusal olarak size daha yakın olmasına izin verin. Gerçekten yalnız kalmak istediğinizde,bu mesafe ihtiyacınızı daha anlayışla karşılayacaktır.

Takdirinizi belirtin. Önemli değerli bir işi başaran bir kadını takdir edin. Çocuklarınıza bakan eşinize,bir başarıya imza atan bayan çalışma arkadaşınıza veya çalışanınıza söyleyeceğiniz takdir sözcükleri çok değerlidir.

Duygularınızı açın. Bu,kadınların gözünde sizi "zayıf" konumuna getirmez.Tam tersine, "Nasılsın?" dendiğinde,işlerinizin yoğun olması nedeniyle biraz gergin olduğunuzu ve bundan dolayı kendinizi pek iyi hissetmediğinizi söyleyebilirsiniz. Rahatladiğinizi göreceksiniz.

Sohbet edin. Evde,yolda giderken veya kantinde şundan bundan konuşmak size de iyi gelecektir.

Sorunlarınızı paylaşın. Sizi üzen, düşündüren veya kızdıran şeyleri kadınlara anlatmak hiç de zayıflık sayılmaz.

Kişisel konuşmalar yapın. Elbette içinizi dökmeniz gerekmez. ancak ailenizden,çocuklarınızdan biraz söz ettiğinizde,çalışma arkadaşlarınızın sandığınızdan çok daha iyi insanlar olduğunuu göreceksiniz.

 

 

 

 

 

Yardım ve öğüt  talep edin. İş hayatında olsun,aile yaşamında olsun sorunları hiç kimse tek başına göğüsleyemez. Kadınlar olaylara farklı açılardan bakabildikleri için, bu sohbetler sayesinde ummadığınız çözümler üretebilirsiniz.

Empatiyle dinleyin. Eşiniz yada bayan bir iş arkadaşınız size bir şeyler anlatmaya başladığında hemen, "anladım,tamam" diye kestirip atmayın. Kendinizi onun yerine koyun ve buna göre dinleyin.

Nasihat vermek yerine anlayış gösterin. Bir iş arkadaşınız yada eşiniz size sorununu aktardığında derhal çözüm önerileri sunmaya başlamayın. Olguları sınıflandırma ve derhal nasihat verme güdüzü bir süre bastırın. Karşınızdaki belki sorunu nasıl çözeceğini bilen,ancak bunu sizinle paylaşmak isteyen bir bayan olabilir.

 

Kadınların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar...

Statü meraklısını belirleyin. İş toplantılarında yada misafirliklerde konuşulurken,kimin statü meraklısı olduğu,kimin güç karşılaştırmaları yaptığını yada görüşlerine en büyük desteği almak istediği bir süre sonra meydana çıkar. Cereyan etmekte olan bu "muharebenin" öğelerini saptadığınızda, kendi görüşünüzü nasıl ortaya koymanız gerektiğine karar verebilir ve söylediklerinizi erkekler tarafından dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Tutumunuzu netleştirin. Erkekler netlik yanlısıdır. Bu nedenle düşüncelerinizi, duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı  açıkça ifade etmeye çalışın. Bir miktar dostça rekabet erkekler açısından kabul edilebilir bir şeydir.

Bağımsız davranın. Bu,özellikle eşler açısından geçerlidir. Birlikte gezmeye gidebilir, evinizi birlikte düzene koyabilir yada çocuklarınızı birlikte yetiştirebilirsiniz. Ama her zaman kendi başınıza yaptığınız ve yapmaktan hoşlandığınız bir şeyler yaratın.

Karar alınmasını talep edin. Erkekler her şeyin en ince ayrıntısına kadar tartışılmasından, mutabakat aranmasından hoşlanmazlar.Özel ortamlarda yada iş toplantılarında zaman zaman oylama talep edin ya da karar verilmesini isteyin. Size minnettar olacaklardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaşam alanını koruyun. Eşinizin "yaşam alanına" girmemeye,kişisel sınırlarını zorlamamaya özen gösterin. Biraz yakınlık istiyorsanız,bunu sözcüklerle ifade edin. Erkekler sözcükleri ve davranışları olduğu gibi anladıkları için daha başarılı olacaksınız.

Saygınızı ifade edin. Erkekler taktirden çok saygı görmek ister. "Aynı fikirde değilim, ama görüşüne saygı duyuyorum." gibi sözler pek hoşlarına gider. Ne var ki,güç konumunu kullanarak eşinden ya da iş arkadaşlarından saygı talep eden erkek söz konusu olduğunda başka önerilerde bulunmak gerekir.

Kamusal alanlarda konuşmayı öğrenin. Farklı ve değişik insanların önünde konuşma denemeleri yapın. Böylece sadece erkeklerin değl,herkesin sizi dinleyebildiğini görecek ve özgüven kazanacaksınız.

Susmayı becerin. Suskun bir erkeğin üzüntülü yada ilgisiz olduğu düşüncesine kapılmayın. Erkekler bilgi değiş tokuşuna meraklı oldukları için, o anda söyleyecek bir şeyi olmayabilir.İlle de sizinle konuşmasını istiyorsanız,birlikte bir faliyet yapmayı önerin.

Olgulara odaklanın. Eve gelen tamirci,iş yerine gelen boyacı yada bilgisayarınızı düzelten bilgi işlemcinin söylediklerine kulak verin. Hatırlamakta zorlanacağınız şeyleri not allın; bilmediğiniz kavramları açıklamasını isteyin. Durumu bir erkeğe aktarırken çok daha rahat edersiniz.

İşle ilgili konuşmaya bağlı kalın. Bulunduğunuz ortamlarda özel yaşamınızdan, çocuklarınızdan ve sorunlarınızdan ne kadar az söz ederseniz,grup içindeki erkeklerin o kadar takdirini kazanırsınız.

Yardım ve öğüt talep edin. Erkekler nasihat vermeye, ne yapmanız gerektiğini belirtmeye bayılırlar.

Empati göstermesini isteyin. Eğer karşınızdaki erkeğin size gerçekten kulak vermesini ve söylediklerinizi anlamasını istiyorsanız empati göstermesini istediğinizi söyleyin. Somut ve net bir şekilde talepte bulunduğunuz için sizi daha iyi dinleyecektir.

Konuşa Konuşa  / Ayşe Bilge Dicleli ve Serra Akkaya