Make your own free website on Tripod.com
Cilt Bakımı Servet İstemez!                
 

   Evde bulunan malzemelerle, kolayca cilt problemlerinizin üstesinden gelmek istemez misiniz? Sivilceler, göz altı şişlikleri, çatlak dudaklar... Hepsinin bir çaresi var.

 
Çatlak Dudaklar İçin...
Dudaklarınıza vazelin sürün ve temiz (tercihen paketi yani açılmış) bir diş fırçasıyla hafifçe ovalayın (korkmayın acıtmıyor).
Eczanelerde satılan jel E vitamini kapsüllerini kırarak açın, içindeki jeli dudaklarınıza iyice yedirin.
Dudaklarınızı zeytinyağı veya susamyağıyla ovun.
Kuru Ciltler İçin...

İki damla lavanta yağını, kabartma tozu ve biraz suyla macun kıvamına gelene kadar karıştırın (su ve karbonatın miktarını da bu kıvama göre ayarlayın). Karışımı yüzünüze sürün ve beş dakika kadar bekleyin. Daha sonra durulayın ve her zaman kullandığınız nemlendiricinizi sürün. 

Pul Pul Dökülen Ciltler İçin...

Elmanın yarısını kesin, iç tarafıyla yüzünüzü yavaşça ovalayın. Daha sonra avucunuza bir parça toz şeker alın, çok az bir miktar suyla şekeri ıslatın ve hafif hafif yüzünüze masaj yapın ve en son olarak da yüzünü bol suyla durulayın.

Tahriş Olmuş, Hassas Ciltler İçin...

Bir demlikte papatya çayını demleyin ve demlenmiş çayı buz kabının içine koyup dondurun. Daha sonra papatya çayıyla elde ettiğiniz buz küplerinden birini çıkartın, çok ince bir beze sarın ve yüzünüze yavaşça masaj yapın.

Bir kaba koyduğunuz sütün içine, ince bir bez parçasını her tarafı ıslanacak şekilde batırın, daha sonra bezi sıkın ve 10 dakika boyunca yüzünüze kompres yapın. Son olarak yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Sivilceler İçin...

Gece yatmadan önce sivilce(leri)nizin üstüne (sadece sivilcenin üstüne gelecek şekilde) az miktarda diş macunu sürün, bunu sivilceniz geçene kadar her akşam tekrarlayın.

Bir kaba koyacağınız sütün içine bir parça ekmek yatırın. Bu karışımı sivilcenizin üstüne koyup yarım saat uzanın ve daha sonra durulayın.

Çıkmak Üzere Olan Sivilceler, Kırmızılıklar İçin...

Çıkmak üzere olan sivilcenizin üzerine birkaç damla Vizin (Visine- eczanelerde bulabileceğiniz bir göz damlası) damlatın.

Göz Altı Şişlikleri İçin...
Islak poşet çayı bir süre buzlukta bekletin, çok soğuk olmalı ancak donmaya, sertleşmeye yüz tuttuğunda buzluktan almalısınız. Bu poşet çayı birkaç dakika için gözlerinizin üzerinde bekletin.
İki dilim salatalığı gözlerinizin üzerine yerleştirin, üstüne nemli, soğuk bir bez örtün ve 10 dakika kadar o şekilde uzanın.
Cildin parlaması İçin...
Cildin parlaması, pürüzsüzleşmesi için bitki kürlerinden yararlanılabilir. Yıkanma suyuna 1 avuç adaçayı koyup 10 dakika bekletin.Daha sonra bu suyla yıkanın. Bu işlemi her yıkanmada tekrarlayın. Cildiniz canlılık kazanacaktır.
Cildi temizlemek ve bakim yapmak için...
4 su bardağı suya 1 avuç ufalanmış yasemin çiçeği koyun. Daha sonra su yarıya inene kadar kaynatın. Suyun üstündeki tabakayı kaşıkla alıp temiz bir şişeye koyun.Yatmadan önce şişeye koyduğunuz bu özü pamukla yüzünüze sürün. Sabah ilik suyla yüzünüzü yıkayıp, yumuşak bir havluyla kurulayın.
Elleri yumuşatmak için...
4 bardak suya, 1 avuç ısırgan otu koyun. 20 dakika kaynatıp, süzün. Elleri günde 3 kez bu suyla yıkayın.