Make your own free website on Tripod.com
Bilgisayarı sağlıklı kullanın!                     
 
Hatalı oturma ve kullanım bel ve sırt ağrısına yol açıyor .

   Bilgisayarı doğru pozisyonda kullanmanın yanı sıra, çalışma ortamı ve ekipmanın da kullanıcıya uygun olması gerekiyor. Uzmanlar aynı pozisyonda uzun süre kalmamayı ve saatte 3-5 dakikalık molalar vermeyi öneriyor.

   Çoğu ev ve işyerinde kullanılmaya başlanan bilgisayar, sağladığı kolaylıkların yanında, insan sağlığını da olumsuz etkileyebiliyor. Bilgisayar, insan vücudunda asıl büyük zararı omurgalarda oluşturuyor. Omurgalardaki arazlar da bel ve sırt ağrısı olarak ortaya çıkıyor. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Rehabilitasyon Merkezi Başkanı Prof. Dr. Emel Özcan, boyun, sırt ve bel ağrılarından korunmak için, bilgisayar kullanırken bazı önlemler alınması gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Özcan, boyun, sırt ve belin doğru kullanılması gerektiğine işaret ederek, vücudu doğru kullanmanın yanı sıra, çalışma ortamı ve ekipmanın da kullanıcıya uygun olması gerektiğine dikkati çekti. Bilgisayar başında, aynı pozisyonda uzun süre kalmamak ve saatte 3-5 dakikalık molalar verilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Özcan, bilgisayar kullanıcılarının düzenli egzersiz yapmaları gerektiğine de değindi.

 
GÖZLER DE YORULUYOR
   Prof. Dr. Özcan, sürekli ekrana bakmanın gözleri yorduğunu da vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

Göz kaslarıyla egzersiz yapılarak, gözlerinizi dinlendirin. Göz kaslarıyla egzersiz yapmak için önce gözlerinizi uzak bir noktaya odaklayın, sonra da yakınınızdaki bir noktaya bakın. Bunu saatte bir defalarca yapın. Biraz rahatlayacaksınız. Monitöre çok yakın durmayın, yeterli ışıkta çalışın.

İdeal koltuk, sırtının eğimi ve yüksekliği ayarlanabilir olanıdır. Otururken bel çukurunu destekleyin. Kalçalarınızın arkaya dayanmasına ve ayak tabanlarınızın yere değmesine dikkat edin.

Sürekli öne eğilmeniz belde zorlanma ve ağrıya neden olacağından, sık sık oturuş pozisyonunuzu değiştirin. - Bilgisayar başında uzun süre çalışıyorsanız, saatte bir kalkın, bir küçük tur atın, el ve ayaklarınızı dinlendirin.

Monitörün üst kenarı ya göz hizasında ya da biraz daha aşağıda olmalı. Monitörlerin büyük çoğunluğunda, monitörün açısının ayarlanabildiğini unutmayın.

Klavyede bir şeyler yazarken, dirsekleriniz klavye hizasında olmalı. Klavyeyi kullanırken, el bileğinizle elinizi düz bir çizgi üzerinde ve dirseğinizi 90 derece açıyla tutun. El bileğinizi masaya veya klavyeye dayamayın. El bileğinizi nötral pozisyon denen en rahat pozisyonda tutmayı sağlayan destek kullanabilirsiniz.

Ayaklar yere tam basmalıdır. Ayaklar yere yetişmiyorsa ya da çalışırken ayaklarınızı büküyorsanız, ayaklarınızın altına basamak koyabiliriniz